Wedel!!!
Pierwsza manufaktura E.Wedla otwarta zostaje w roku 1851. Na początku działalności produkuje oprócz słodyczy również produkty prozdrowotne, w tym karmelki do ssania na kaszel i pastylki z mięty pieprzowej. W 1872 zakład zostaje przeniesiony przez syna Karola Wedla z ulicy Miodowej do ulicy Szpitalnej.
W latach 1931-1939 fabryka czekolady E. Wedla przeżywa swoje złote lata - przeniesiona zostaje na ulicę Zamoyskiego, gdzie stoi do dziś. W tym czasie również rozszerza swój dział marketingowy, inwestując wiele funduszy na reklamę.
Po II wojnie światowej w roku 1949 firma zostaje znacjonalizowana. Rozwija się do czasu kryzysu, który następuje w połowie lat 80 XX wieku. W tym samym roku zostaje również zwolniony z niej Jan Wedel. Nazwa zostaje zmieniona na Zakłady Przemysłu Cukierniczego Im. 22 Lipca D. E. Wedel.
W roku 1989 E.Wedel zostaje sprywatyzowany, a nazwa zmieniona na poprzednią.
Po roku 1989 E.Wedel zostaje wykupiony przez amerykańskiego inwestora PepsiCo. Jednak w 1999 zostaje ponownie sprzedany - zakład słodyczy Syrena w Warszawie trafia w ręce fińskiego Leaf, fabryka czekolady brytyjskiej marce Cadbury Schweppes, a fabryka ciastek w Płońsku francuskiemu Danonowi.
Od 2010 roku E.Wedel należy do japońskiej Grupy LOTTE i planuje kontynuowanie tradycji i pielęgnowanie wartości rodziny Wedlów.
Opracowanie: Adrian Dziedzic, Kornelia Tomaszewska
źródło: https://wedel.pl/o-firmie/historia
miniatura: przedwojenny budynek fabryki
źródło ilustracji: https://dziendobry.tvn.pl/a/czekoladowe-warszawskie-miejsca-fabryka-e-wedel-i-nie-tylko
Utworzono: 04 marca 2022, 13:42Aktualizacja: 04 marca 2022, 15:29