Nowości
Marzec 2022
Nieoficjalnie wiemy już, że nasza szkoła została zakwalifikowana do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na 2022 r. Zakupy z Programu ruszą prawdopodobnie dopiero w czerwcu, ale już teraz warto przysyłać mi Wasze listy "książek wymarzonych".
Tymczasem załatwiamy najpilniejsze potrzeby:
- zestawy książek do nauki polskiego jako języka obcego
- kolejne tytuły Young Adult z zamówień Czytelników
- poradniki psychologiczne, m.in: Panika. Jak neuronauka pomaga pozbyć się stanów lękowych K.Bernharda
- Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat M. Śliwińskiej - historia zwyczajnych, a niezwykłych dziewczyn z Bronowic i ich młodopolskich mężczyzn
Z darów m.in.:
- Polki - władczynie Europy I. Kienzler: czy wiecie, że praprababka hiszpańskiego króla i brytyjskiego następcy tronu była zwyczajną warszawską panienką, która w krąg europejskiej arystokracji trafiła wskutek splotu tragicznych i niespodziewanych wydarzeń? (jej ojciec, gen. Hauke, został zabity przez powstańców w czasie Nocy Listopadowej)
Luty 2022
Pierwszym zakupem z budżetu na 2022 r. były nowe książki. 76 nowych tytułów. Trochę rzeczy "typowo szkolnych": repetytoria dla maturzystów, zapasowe podręczniki itp., ale głównie realizacje zamówień czytelników. Bardzo różnych zamówień, np.:
- poradniki prowadzenia negocjacji;
- historia filozofii;
- "Historia bez cenzury";
- romanse Nicholasa Sparksa i Caroline Hoover;
- powieści Jane Austin i Louise May Alcott;
- współczesna literatura polska, m.in. Andrzej Pilipiuk, Ałbena Grabowska, Sturis, Twardoch, Jadowska...
- poradniki programowania
- i tak dalej...
Dostaliśmy też dary, głównie klasykę literatury polskiej, w tym kilka wydań o walorach muzealnych - m. in. książkę z 1915 r. z adnotacją "zgoda cenzury wojennej" (podziękowania dla naszego Absolwenta, W.J.)
Listopad 2021
Na większe zakupy trzeba poczekać do stycznia; na razie co najwyżej interwencyjnie uzupełniamy podręczniki. Ale otrzymaliśmy warte uwagi dary - w tym nową książkę naszego nauczyciela:
- Ku wojnie pana Bartosza Borkowskiego: – o tym, jak doszło do wybuchu II wojny światowej. Jest ona oparta na materiałach z prowadzonego przez niego kanału „Oblicza XX w.”, gdyż pan Borkowski, oprócz tego, że uczy u nas historii, jest też youtuberem i popularyzatorem tej nauki.
To już kolejna książka naszego historyka. Pan Bartosz był współautorem wydanej kilka lat temu zbiorowej pracy „Polskie triumfy. 50 chwalebnych bitew z naszej historii”. Jeszcze wcześniej publikowali swoje opracowania historyczne pan Jerzy Borowiec (nieżyjący już, pierwszy dyrektor Gimnazjum nr 7 "Przy Łazienkach Królewskich") i pani Halina Niemiec, długoletnia nauczycielka historii w Gimnazjum nr 7. Kilkoro innych nauczycieli publikowało w prasie fachowej. Wystawę tych prac można w listopadzie obejrzeć w bibliotece.
Poza tym:
- Księgozbiór nauczycielski uzupełniły trzy najnowsze pozycje z serii Drogowskazy (w) edukacji oraz o kilka pozycji varsavianistycznych (scenariusze lekcji o Warszawie);
- na regale Multimedia pojawił się dokumentalno- animowany, wielokrotnie nagradzany film Warszawa 1935 - rekonstrukcja miasta, jakie istniało na dziesięć lat przed niemal całkowitym zniszczeniem
- w dziale 316 (Nauki społeczne) można znaleźć ciekawą, choć nie nastrajającą optymizmem publikację Instytutu Nauk Społecznych PAN: Nienawiść w przestrzeni publicznej
Wrzesień 2021
Mimo pandemii w pierwszej połowie 2021 r. księgozbiór był uzupełniany, zarówno nowościami z zakupów, jak i darami. We wrześniu doszły zakupy podręczników: nowych dla kl. 3 po SP i uzupełnienia dla kl.1 i 2 – te ostatnie to zakupy biblioteki na naszym kiermaszu podręczników używanych (przypominam, że biblioteka zasadniczo nie wypożycza podręczników uczniom, chyba że na krótko, w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach. Można z nich korzystać na miejscu).
- Znacznie wzbogaciliśmy dział "Filozofia", zarówno o dzieła klasyczne (Platon, Kant, Schopenhauer, Tatarkiewicz, Ossowska, Kołakowski) jak i o opracowania – biografie i omówienia (Kant, Kartezjusz, Nietsche). Szczegóły w katalogu (sygnatury zaczynające się od 1 lub hasła „filozofia”, „etyka” itp)
- Poradniki psychologiczne: jak pozorny problem przemienić w źródło siły? Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem (Przemek Staroń), 150 twarzy stresu (Henri Pull), Dziecko z ADHD. Jak ujarzmić nadmierne pokłady energii (Lara Honos-Webb), Logodydaktyka. Droga rozwoju (Iwona Majewska-Opiełka); Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera (Jacek Hołub)
- Giełda Papierów Wartościowych dla bystrzaków (Tobiasz Maliński) oraz Giełda. Podstawy inwestowania (Adam Zaremba).
- Nie samymi problemami i pieniędzmi człowiek żyje. Trochę ruchu też potrzeba: Nordic walking dla ciebie (Małgorzata i Tadeusz Figurscy) oraz Siatkówka: co jest grane? (Jerzy Uzarowicz)
Nie zapominamy o beletrystyce! Nie wymieniam klasyki, choć sporo tego doszło, bo to są tytuły, których w bibliotece szkolnej należy się spodziewać. Natomiast z autorów współczesnych:
- Ałbeny Grabowskiej Stulecie Winnych i Doktor Bogumił
- Gambit królowej Waltera Tevisa – powieść, która zainspirowała serial
- Nadal na filmowo: Mroczne umysły Gwendy Bond – prequel „Stranger Things”
- Zaczytana i bestia. Dawno temu na konwencie oraz Geekerella. Kopciuszek, który był geekiem Ashley Poston – tyuły mówią same za siebie
- Więcej akcji: Stevena Kinga Dziewczyna, która kochała Toma Gordona, Jaksa Jacka Komudy, STAGS (M.A.Bennett), Sedno (Marek Stellar), uzupełnienia serii STALKER: Łowca z Lasu (Andriej Lewicki), Drugi brzeg (Michał Gołkowski)
- Na poprawę nastroju: zabawne Dożywocie Marty Kisiel, optymistyczny Mały wielki świat (Helena Saniewska” i superoptymistyczne opowiadania współczesnych polskich autorek w antologii Ludzie potrafią latać.
I sporo innych.
Styczeń/luty 2021
Po wysłuchaniu wykładów dr Marzeny Żylińskiej z Budzącej się Szkoły uzupełniamy literaturę na temat pedagogiki alternatywnej:
- Zamiast edukacji Johna Holta
- W szkole wcale nie chodzi o szkołę Ewy Radanowicz
- Szkoła ma być dla ucznia Tomasza Tokarza
- Nurty edukacji alternatywnej w świetle wiedzy o uczeniu się pod red. Marzeny Żylińskiej
- Dla nauczycieli, ale bardziej dla rodziców dwie książki Jespera Juula: Rodzina i dziecko z chorobą przewlekłą oraz Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?
- Wkrótce: Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację D.H. Pinka, Jak uczy się mózg M. Spitzera
i Co z tą szkołą? Siedem perspektyw ale uczniów, nauczycieli i rodziców J Bauera
Nowości grudzień 2020
Czekając na Wasz powrót do szkoły robię zakupy. Książki będą czekały na Was, świeże i pachnące!
- Kontynuacja serii Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante: Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki
- Piąty tom Historii bez cenzury: PRL bez trzymanki
- Kompletujemy książki Olgi Tokarczuk: najnowsze pozycje – Czuły narrator i Ostatnie historie. Oraz piękna książka opowiadająca obrazem – Zgubiona dusza, ilustracje Joanny Concejo do przypowiastki autorstwa noblistki (z braku lepszego pomysłu umieściłam w dziale „Komiks”)
- Kolejne książki dla miłośników Clive Cusslera (zamówienie MZ): Pirania i Przemytnik
- Z nowej literatury młodzieżowej: Doroty Combrzyńskiej Piąta z kwartetu, Pawła Beręsewicza Skandal w stolicy nudy
- Dla miłośników literatury angielskiej: JRR Tolkien – Listy i Jane Austen: Emma oraz Rozważna i romantyczna; Przerażające opowieści Ch. Dickensa (tak, jak najbardziej pisywał horrory i horrorki!). Na deser Dracula Brama Stokera w oryginale (po polsku już był)
- Dla miłośników Sapkowskiego – Trylogia husycka (Narrenturm, Boży bojownicy, Lux perpetua). Wiedźmina mamy całego od dawna.
- Na zamówienie p. DJM trochę kryminału – seria o starszej (strasznej) pani Jacka Galińskiego: Kółko się pani urwało i Komórki się pani pomyliły
- Również na zamówienie p. DJM kilka historii (autobiograficznych i fikcyjnych, sami ustalcie co jest co) z okresu II wojny światowej i zaraz po: Dzieci żółtej gwiazdy M. Escobara, Początek Andrzeja Szczypiorskiego, Talita Pawła Huelle, Nie pytajcie dlaczego Marii Mierzyńskiej
- W mrocznych nastrojach: Cyberpunk: Odrodzenie Andrzeja Ziemiańskiego (zamówienie KP, długo mnie przekonywał), Chłopiec z lasu Harlana Cobena i klasyka: H. Hesse Pod kołami,
- Komiksy! Rok 1984 Orwella zrobiony w tej formie, bardzo wiernie. przez Fido Nesti (por. niżej); Klezmerzy Joann Sfarr, 1. tom Hawkeye: Odmieniony, kolejny tom Batmana – Rasa panów.
- Oraz komiks naukowy – Sapiens Youvala Noaha Harrari jako opowieść graficzna: t. 1 Narodziny ludzkości. Tę opowieść o biologicznej i kulturowej ewolucji naszego gatunku mamy też w wersji tekstowej, w całości.
- A także: uzupełnienia podręczników, vademeca maturalne, poradniki dla rodziców i nauczycieli, książki poświęcone postaciom roku 2020 Janowi Pawłowi II (Autobiografia) i Leopoldowi Tyrmandowi (Pisarz o białych oczach M. Woźniaka)
- Otrzymujemy dary. Bardzo dziękuję Ani R., m. in. za jedną z moich ulubionych książek – Znaczy Kapitana K.O. Bordcharda, ale także Nokaut. Historię bokserki Agnieszki Rylik i kilka innych książek.
- Dostaliśmy też zbiorek tzw. samizdatów, książek wydanych poza cenzurą w latach1980’ – m. in. Rok 1984 Orwella z podziemnego wydawnictwa Krąg (1982 r., w tej edycji czytałam to po raz pierwszy!) Polskę więzienną Lothara Herbsta i kilka innych. Ale te edycje trafiają do działu muzealnego, czyli cymeliów; nie można ich wypożyczać, chyba że na lekcję jako eksponat.
Nowości wrzesień 2020
Dostaliśmy pewną liczbę darów, głównie klasyki: m.in.
- · „Bunt mas” J. Ortegi Y Gasseta
- · „Normy moralne” Marii Ossowskiej
- · „Ojciec Goriot" H. Balzaca
- · „Klub Pickwicka” Ch. Dickensa
- · „Komu bije dzwon” E. Hemingwaya
- · parę rzeczy współczesnych, np. „Skrzydła” Karoliny Fedyk, „Tylko gdy pada deszcz” Joanny Jagiełło
- · oraz zestaw poradników dotyczących problemu agresji rówieśniczej, w tym skierowane do uczniów i do rodziców.
- · zestaw „readers”, ponad 30 tytułów – oprócz dużego zestawu będącego w dyspozycji nauczycieli jęz. angielskiego.
Zakupy w czasie kwarantanny były nieduże i zorientowane głównie na dydaktykę, np. słowniki czy zestaw podręczników dla kl. 2 (przypominam – podręczniki wypożyczamy uczniom tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach i na krótko; zestaw biblioteczny służy do korzystania na miejscu!). Ale parę rzeczy do czytania też:
- · w związku z rokiem Leopolda Tyrmanda jego najsławniejszą powieść warszawską „Zły”, a także wybór eseistyki – „Alfabet Tyrmanda”
- · uzupełnienie serii: kolejny tom „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante: „Historia nowego nazwiska”
- · poradnik Carol Dweck „Nowa psychologia sukcesu” - warto skorzystać!
Nowości marzec 2020
Epidemia koronawirusa zmusiła nas do weryfikacji wszystkich planów. Wiadomo już, że nie będzie zakupów w kwietniu ani wybierania okazji na majowych Targach Książki, bo niestety zostały odwołane.
Po feriach, a przed wybuchem epidemii, dokonaliśmy dwóch dużych zakupów. Pierwszy to zestaw 72 tytułów tzw. „readers”, angielskich książek (na ogół silnie uproszczonych wersji klasyki literatury) przeznaczonych do nauki tego języka. Formalnie należą one do biblioteki, ale praktycznie będą się znajdować w pracowni języka angielskiego, więc nie uwzględniam ich w publikowanym katalogu.
Drugi zakup (41 pozycji) to głównie realizacja zamówień:
- - uzupełnienia klasyki: Szekspir (komedie, mniej znane tragedie) w tłumaczeniach Barańczaka i Słomczyńskiego, a także w oryginale. Z XX w. Bohumil Hrabal (Miasteczko, w którym czas się zatrzymał) Umberto Eco (Imię róży)
- - uzupełnienia polskiej literatury XX w.: Edward Stachura (Siekierezada a także opowiadania i wiersze) oraz XXI w: Jakub Żulczyk Zmorojewo, Jakub Małecki Horyzont, Wojciech Kuczok Gnój
- - współczesny polski reportaż: Mariusz Szczygieł (Gottland, Zrób sobie raj – to o Czechach; Nie ma - o odchodzeniu), Wojciech Jagielski (Modlitwa o deszcz – Afganistan), Mirosław Tryczyk (Drzazga – rodzinne problemy z historią)
- - eseistyka literacka i teoria literatury: Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą i Wiele tytułów
- - literatura popularnonaukowa: Tomasza Ulanowskiego O powstawaniu Polaków; Łukasza Lamży Światy równoległe – o pseudonauce; historia świata w ujęciu innym niż zwykle: Jedwabne szlaki Petera Frankopana. Ponadto dwie pozycje dotyczące zdrowia: Zdrowy kręgosłup i Jelita wiedzą lepiej;
- - w związku z Rokiem Jana Pawła II: Elementarz etyczny Karola Wojtyły i album Jan Paweł II. Kronika życia i pontyfikatu A. Nowaka;
- - na półkę nauczycielską, ale polecam wszystkim (zwłaszcza Rodzicom): Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku Mikołaja Marceli;
- - coś do poczytania: Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante (dalsze tomy na pewno dokupimy!) i dwa tomy Kroniki Braci Wendy Alec (Upadek Lucyfera i Pierwszy sąd). Bardzo ciekawy jest Chrapiący ptak Berndta Heinricha – historia życia ojca autora, niemieckiego naukowca-amatora, przed II wojną właściciela majątku ziemskiego na polskich Kaszubach;
- - i na koniec komiksy: Hellboy Mike Mingoli; kolejny tom autobiografii Riada Sattouf Arab przyszłości oraz (na żądanie Filipa K.) Biblia dla Minecraftersów.
Z wprowadzonych w międzyczasie darów szczególnie polecam:
- - piękny album Przyroda Warszawy
- - zabytkową edycję Inteligencji kwiatów Maurycego Maeterlincka z 1928 (ale tylko na miejscu, nie wypożyczę!)
- - powieści Iris Murdoch Sen Brunona i Mikaela Ollivera E-den, a także Carte blanche Jacka Lusińskiego (może pamiętacie film o tracącym wzrok nauczycielu, z Andrzejem Chyrą); wreszcie Alchemik, dla amatorów Paula Coelho
- - dwie książki Szymona Hołowni; może warto przeczytać przed wyborami prezydenckimi: Bóg, kasa i rocn'n'roll (wspólnie z Marcinem Prokopem) oraz Bóg. Życie i twórczość.
Nowości styczeń 2019
Jak pewnie zauważyliście, z biblioteki znikła sterta podręczników pogimnazjalnych, co pozwoliło zakończyć porządkowanie i reorganizację wypożyczalni. Mam nadzieję, że stworzony teraz układ księgozbioru przetrwa kilka lat – jest w nim zostawiona przestrzeń na nowe zakupy.
A co przybyło na półkach?
1 września katalog książek liczył 5513 pozycji, obecnie (20 stycznia) liczy 5629. I tradycyjnie na stoliku obok leży stertka darów do wprowadzenia...
Wśród nowych pozycji znalazły się m. in:
- książki Olgi Tokarczuk – kilka tytułów mieliśmy i przed Noblem, teraz mamy wszystkie; pokłosie międzyszkolnych konkursów poświęconych Stanisławowi Moniuszce (powieść biograficzna) i Gustawowi Herling-Grudzińskiemu: książki jego autorstwa „Caravaggio- światło i cień” oraz „Paryż – miasto zmęczenia”, ale też książki innych autorów: „Gułag” Anne Appelbaum, „Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego, „Dziennik” Anny Frank.
- na Targach Książki w Krakowie w październiku wypatrzyłam kilka okazji do kupienia komiksów. Między innymi:
– 1. tom 2. serii Jojo’s Bizarre Adventures: „Battle Tendency” (po angielsku, polskie tłumaczenia nie są jeszcze dostępne)
– 3. część przygód Ivana Kotowicza „Trumna Chłysta”;
– 3. i 4. część „Sagi o Ajaksie i Axisie” Pau;
– moja ulubiona „Długa historia” Anny Kaczmarczyk;
– oraz reportersko-przygodowe „Wędrówka przez Morze Czerwone” i „Arab przyszłości”;
- udało się też zrealizować zamówienie na „coś o mitologii Słowian” („Magiczne zawody” Witolda Vargasa oraz „Mitologia Słowian” Aleksandra Gieysztora, „Mitologia słowiańska” Bobrowskiego).
- w miarę pytań, potrzeb i okazji uzupełniamy klasykę literatury. W ciągu ostatnich miesięcy m.in. Horacjusz (wybór wierszy), „Anna Karenina” oraz „Wojna i pokój” Tołstoja, „Tajny agent” Conrada, Balzac, Mann, James, Reymont („Ziemia obiecana”, bo „Chłopów” mieliśmy wcześniej).
- nareszcie udało mi się kupić „Źródło Mamerkusa” Leszka Białego – jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałam.
- A z lżejszych rzeczy współczesnych autorów:
– „Martwy sezon” Anety Jadowskiej (seria „Garstka z Ustki”),
– „Dobry omen” Pratchetta i Gaimana;
– „Chciwość” Marca Ellsberga;
– 4. część „Historii bez cenzury” Wojciecha Drewniaka;
– na wprowadzenie czekają m.in. książki Iris Murdoch, Paulo Coehllo i Camilli Lacksberg – będą jeszcze przed feriami.
Nowości styczeń/luty 2019
Nowy Rok, nowe zakupy. Tym razem głównie realizacja zamówień.
-
*Krucjaty: temat z ankiety wypełnianej prze uczniów, zrealizowany nowościami : Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą Th. Asbridge i Antiochia 1098. Cud pierwszej krucjaty M. Pielesza.
-
kontynuując tematykę średniowieczną : Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu (w opracowaniu R.L. Greena) oraz klasyka literatury przełomu Średniowiecza i Renesansu: Boska Komedia Dantego w trzech różnych tłumaczeniach, Dekameron Bocaccia i Książę Machiavellego (w dwóch wersjach).
-
*Żeby nabyć zamawianego Króla Leara Shakespeara musiałam kupić zbiorcze wydanie najważniejszych dzieł mistrza (m.in. Juliusz Cezar, Koriolan, Ryszard III). Można porównać tłumaczenia Barańczaka i Słomczyńskiego.
-
Książkę Stan Lee. Człowiek – Marvel kupiłam na zamówienie anonimowe, za zestaw przygodowych powieści Cussslera (Piąty kodeks Majów, Złoto cara, Burza nad Hawaną, Oko niebios) odpowiada Maks, a za Cudzoziemca w Olondrii (S.Samantar) - Łukasz.
-
W kwietniu klasy medialne wychodzą na spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Piekarską. Mamy dwie jej książki: Czucie i wiara – agencja detektywistyczna śledzi warszawskie upiory - oraz Krótki kurs dziennikarstwa dla samouków.
-
2019 to rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Inny świat mamy od dawna, nowość to Wędrowiec cmentarny.
-
Fizyka jest ciekawa, zajrzyjcie do książki Czy Wielki Wybuch był głośny? JP. Lasoty i K. Głowackiej. Jest też piekna - album Wszędzie fizyka K. Królasa i Z. Ingolta to fotografie zjawisk fizycznych, które rzadko zauważamy, choć często widzimy.
Na stoliku mam spory stosik darów do skatalogowania. To w większości książki dla nauczycieli (psychologia i dydaktyka), ale...
-
poradnik Każdy może dobrze pisać wypracowania J. Kowalik adresowany jest do uczniów;
-
Elementarz brydża M. Wójcickiego i J. Pomianowskiego to samouczek dla wszystkich aktywnych od lat 10 do 100
Nowości październik - grudzień 2018
- ·polskiej poezji współczesnej (Różewicz, Barańczak, Zagajewski, Hartwig, Kaczmarski, Podsiadło, Świetlik, Tkaczyszyn-Dycki)
- ·książek po angielsku (Pirate Cusslera, Player One Cline’a, The Handmaids Tale, Harry Potter i kilka innych)
- ·komiksu historycznego – m.in. trzytomowy Berlin Lutesa oraz jubileuszowy tom różnych polskich autorów, 100 na 100, poświecony odzyskaniu niepodległości
- ·Atlasy: Historyczny dla liceum i Wiedzy o społeczeństwie dla liceum (będą udostępniane na lekcjach) oraz Atlas historii świata dostępny w bibliotece
- ·Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego – piękny album, łączący teksty piosenek, obrazy będące ich inspiracją i refleksje historyków sztuki.
- ·Dzieje Żydów polskich Beaty Jankowiak-Konik i Marzeny Wieczorek – monumentalne opracowanie, do którego szczególnie warto zajrzeć przed lub po wycieczce na wystawę Polin
- ·2 miliony za Grunwald Joanny Jodełek – sensacja historyczna: zbeletryzowana historia uratowania obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” w czasie II wojny światowej
- ·Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn Jerzego Bessali. Tomy 1 (Starożytne cywilizacje azjatyckie i amerykańskie) i V (Od romantyzmu do ponowoczesności)
- ·Turniej cieni Elżbiety Cherezińskiej
Nowości lipiec-wrzesień 2018
Realizację dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (15.000 zł, do wydania na nowości książkowe) rozpoczęliśmy w czasie wakacji. Do dziś (27 IX) wydaliśmy ok. 75% tej kwoty. W czerwcu otrzymaliśmy też pewną liczbę darów. Od czasu ostatniej informacji biblioteka wzbogaciła się o 647 książek, ponad 500 nowych tytułów!!! Kolejny zakup (61 tytułów, 105 książek) już w drodze.
Wyliczyć tego wszystkiego tutaj nie sposób. Wspomnę tylko o najważniejszych zjawiskach:
Zamówienia czytelników
Kto z uczniów czy nauczycieli zadał sobie wysiłek wskazania, co chciałby znaleźć w bibliotece szkolnej, będzie miał powód do radości. Tylko nielicznych pozycji nie udało się zakupić (wyczerpane lub niespełniające założeń Programu). Zapraszam! I przypominam: można jeszcze zgłaszać swoje pomysły, ale to ostatnia chwila!
Audiobooki
Zaczęliśmy budować kolekcję audiobooków, a przy okazji postanowiłam odświeżyć i skatalogować biblioteczne multimedia. Dalsze informacje na ten temat wkrótce.
Kolekcja literatury iberoamerykańskiej
Idąc za sugestią p. Pawęckiej zaczęliśmy tworzyć kolekcję literatury krajów hiszpańskojęzycznych (głównie amerykańskiej). Książki te nie są wydzielone w osobny dział, ale są oznaczone czerwono-żółto-czerwoną nalepką u góry – łatwo je rozpoznać.
Po angielsku
Znacznie rozbudowujemy kolekcję książek w języku angielskim. Nie są to tzw. „readers”, czyli wersje uproszczone (te są dostępne w pracowni jęz. angielskiego), tylko normalne, oryginalne wydania. I to nie tylko klasyka, ale też Doctor No Flemminga, Assasins Creed, Goosbumps, czy Diary of Wimpy Kid, (Dziennik Cwaniaczka; na te ostatnie jeszcze czekamy). Mamy też angielskie audiobooki.
Komiksy
Powtarzały się prośby o mangę. Kilka tytułów już jest, więcej będzie dokupione. Sprowadziłam też parę książek o mandze i poradników rysowania. Poza tym zapraszam do komiksu historycznego (np. Wit Stwosz), reporterskiego (Kroniki Birmańskie, Zakładnik), popularnonaukowego (np. Mikroprocesory opowiedziane mangą)... no i do przygód superbohaterów też (Batman, Kasta Metabaronów).
Nowości maj/początek czerwca 2018
Ze względu na zakwalifikowanie do dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czekamy z większymi zakupami na „uruchomienie” tych pieniędzy (15.000, wyłącznie na nowości!!!) Dlatego zakupy w maju były niewielkie: 10 książek w języku angielskim oraz realizacja projektu „Książki Marzeń” (Kasia 3d, Agnieszka, Julka i Martyna 2c: zakup za 300 zł książek wskazanych przez uczniów w przeprowadzonych wcześniej ankietach. Budżetu wystarczyło na 13 książek; pozostałe zamawiane pozycje dokupimy z pieniędzy NPRCz)
Serie
- After. Płomień pod moją skórą (Anna Todd). Ewentualne dokupienie kolejnych tomów zależy od wykorzystania tego pierwszego.
- Odcięci od świata (Laybourne, Emma) – pierwszy tom serii Monument 14; postapokalipsa
- Wyspa potępionych (Melissa de la Cruz) – pierwszy tom serii Następcy; przygodowe fantasy, ale w tle fatalne skutki prostackiej inżynierii społecznej
- Fałszywy książę (Jennifer Nielsen) – pierwszy tom Trylogii władzy; zapowiada się bardzo interesująco
Romans
- Love, Rosie (Cecelia Ahern)
- Papierowe miasta i Szukając Alaski (John Green) – Gwiazd naszych wina już mamy
- Zostań, jeśli kochasz (Gayle Forman)
Horror/ thriller
- To (Stephen King) – wyjaśnienia zbędne
- Pokój (Emma Donoghue) – kobieta i jej synek przez lata więzieni w podmiejskiej willi; literacka wersja autentycznych wydarzeń
Literatura faktu i historia alternatywna
- Vaterland (Robert Harris) – a gdyby II wojna potoczyła się inaczej?
- Topowa dycha – Zbiór ciekawostek prezentowanych wcześniej na You Tube przez Artura Filipowicza. Rodzi się nowa forma literacka.
- Kokaina (Barbara Rosiek) – dalsze wynurzenia autorki Pamiętnika narkomanki
- Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler (Jack Mayer) –prawdziwa historia o tym, jak cztery nastolatki i nauczyciel historii z prowincjonalnej szkoły w Ameryce odkryły dla świata polską bohaterkę i jak zmieniło to ich życie. Dar p. DJM
- Dlaczego kochamy piłkę (T. Wołek) i Messi (L. Ciaoli) – dary K. J.
Inne
- Mistrz Pu-Pu (Hideyuki, Niki) oraz Konparuya Gomez (Naka Saijo) – książki nagrodzone Japan Fantasy Award; dar wydawnictwa Hanami
Po angielsku
- Harry Potter and the Philosophers Stone (Hufflepuff edition) – J.K. Rowling, oczywiście; edycja specjalna w kolorach czterech Domów
- a poza tym klasyka angielska i amerykańska w edycjach Wordsworth Classics i Penguin Classics: Arthur Conan Doyle, Ch. Dickens (Ghost Stories i Oliver Twist), Joseph Conrad (Secret Agent), J. London, H.G. Wells, F. S. Fitzgerald (The Great Gatsby), N. Hawthorne, Ch. Bronte (Jane Eyre). Do biblioteki kupujemy wersje kompletne; edycje uproszczone, tzw. “readersy” są w pracowni jęz. angielskiego.
Nowości marzec/ kwiecień 2018
Serie
- Władca Pierścieni J.RR Tolkiena (Bractwo Pierścienia, Dwie wieże i Powrót Króla)w mniej znanym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego – klasyczne tłumaczenie M. Skibniewskiej już mamy
- Zresetowana i Rozdarta (Terry, Teri) – czy chciał(a)byś rozpocząć nowe życie ze zresetowaną pamięcią?
- Upadli (Kate, Laureen) tomy 1. i 5. (Przebaczenie)
- Zieleń szmaragdu (Gier, Kerstin) – ostatni tom Trylogii czasu
- Kostuny i Dysk przeznaczenia czyli 2.i 3. tom trylogii Nethergrim (Jobin, Matthew)
- Losing Hope (Hoover, Colleen) – uzupełnienie do Hopeless
- Trylogia Elżbiety Cherezińskiej: Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona iPłomienna korona – zjednoczenie Polski po rozbiciu dzielnicowym w wersji realizmu magicznego
Poradniki i popularyzacja nauki
- Bóg jest młody – wywiad-rzeka z papieżem Franciszkiem
- Czarne dziury (Hawking, Stephen i Shukman, David) – Krótką historię czasu już mamy
- Co w mowie piszczy (Kłosińska, Katarzyna) – porady językowe radiowej „Trójki”
- Encyklopedia zdrowia rodziny – podstawy fizjologii, higiena i pierwsza pomoc: 2000 porad
- Quilling. Cuda z papieru (Tołłoczko, Joanna)
- Zrób z papieru – quilling, origami i inne techniki
- Google – do czego go użyć i na co uważać
- Korzenie Siekierek. Historia pisana losami rodzin – dla miłośników naszej małej ojczyzny: historie prawdziwe i znakomite zdjęcia
Nie tylko dla nauczycieli
Książki sugerowane przez dr. Kaczmarczyka w trakcie wykładu dla nauczycieli. M.in. o tym, jak kształtuje nas genetyka, ile w nas z małpoluda i dlaczego umiemy mówić.
- Pchły, plotki a ewolucja języka oraz Nowa historia ewolucji człowieka (Dunbar, Robin)
- Każdy inny (Harris, Judith Ruth)
- Geny i edukacja (Asbury, Kathryn; Plomin, Richard)
- Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy (Bauer, Joachim)
- Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem (Schulte-Markwort, Michael)
Komiks
- Maus (Spiegelman, Art) – kontrowersyjny, lecz bardzo ważny komiks o Holokauście
Inne
- Never Never (Hoover, Colleen; Fisher, Tarryn) – dla fanek autorki
- Musisz to komuś powiedzieć (Ciwoniuk, Barbara) – czym się może skończyć wyjazd na letni obóz naukowy
- Październikowa kraina (Bradbury, Roy) – opowiadania grozy autorstwa klasyka SF
- Król cieni (de Castro, Eve) – dwór Ludwika XIV, „Króla Słońce’
- Kobieta w oknie (Finn, A.J.) -thriller
- Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate, Katherine) – o gorylu-artyście, dwóch słonicach, psie i dziewczynce
- Hel 3 (Grzędowicz, Jarosław) – nazwisko autora jest dobrze znane miłośnikom fantastyki
Nowości styczeń/luty 2018
Warszawski informator „Technika i Szkoły Branżowe I stopnia” na 2018 r.
Sprawy i problemy nastolatków.
-
Kolorowy szalik (Barbara Kosmowska).
-
Puszka (Barbara Kosmowska).
-
Jagodowe niebo (Katarzyna Ziemnicka).
Fantasy, science fiction.
-
Księga Portali (Laura Galleo).
-
Otchłanny (Matthew Jobin) – pierwszy tom serii Nethergrim.
-
Wizja lokalna (Stanisław Lem) – klasyka SF.
-
Sześć światów Hain (Ursula LeGuin) – klasyka SF.
-
Sezon burz (Andrzej Sapkowski) – ósmy, uzupełniający tom Wiedźmina.
Kryminał, thriller.
-
Trup na plaży i inne sekrety rodzinne (Aneta Jadowska) – trup niezbyt sympatyczny, cała reszta i owszem. Kto lubi Christie lub Chmielewską, nie zawiedzie się.
-
Dzikie królestwo (Gin Philips) – noc, Zoo i uzbrojony szaleniec.
-
Blackout (Marc Elsberg) – a jeśli zgaśnie światło? wszędzie! –przecież to możliwe...
-
Zero (Marc Elsberg) – podobnie jak Blackout: thriller, który oby się nie zdarzył, bo może! Internet nie zapomina.
-
Portret Doriana Graya (Oscar Wilde) – klasyka gatunku.
-
Koralina (Neil Gaiman) – właściwie już klasyka.
-
Łańcuch pokarmowy (Wiktor Noczkin) – S.T.A.L.K.E.R.
Komiks.
-
Tymek i Mistrz. Tom 2 (Rafał;Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak).
-
Między Ziemią a światłem; Gwiezdne dziecko; Aaricia (Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme) – Thorgall, oczywiście; egzemplarze używane, ale jeśli będzie zainteresowanie dokupimy nowe.
Popularnonaukowe i poradniki.
-
Jak założyć stronę internetową – kompletny poradnik, e-book (pdf). Dostępny tylko w bibliotece i sali internetowej.
-
The ultimate networking handbook – po polsku, wbrew pozorom; papierowy. Komputerowe sieci domowe – jak poprawić odbiór WiFi, streamownie, tworzenie systemu alarmowego itd, itp.
-
Fizjologia człowieka – dla zainteresowanych biologią lub myślących o medycynie w przyszłości.
-
Pierwsza pomoc. Ilustrowany poradnik (Adam Mikołajczak) – każdemu potrzebne.
-
Ratownictwo. Kwalifikowana pierwsza pomoc – poradnik ułożony z myślą o policjantach, strażakach itp, ale te umiejętności mogą się przydać każdemu. Mogą się bardzo przydać!
-
Parki i zieleńce Mokotowa – cudze chwalicie, swego nie znacie?
-
Szkice z powstania styczniowego w Puszczy Kampinoskiej (Jarosław Włodarczyk) – kawałek prawdziwej, gorzkiej i ważnej historii.
-
Biblia młodych – fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, dobrane z myślą o problemach ludzi młodych, gotowych zmierzyć się z trudnym tekstem: bez uproszczeń i cukierkowatych ilustracji. Słowo wstępne papieża Franciszka.
Dla nauczycieli i rodziców.
-
Zdolne dziecko: pierwsza pomoc (Marcin Braun i Maria Mach) – jak sobie radzić z takim prezentem od losu?.
-
Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały – kolejna pozycja ze znanej serii autorstwa Faber i Mazlish.
-
Szkoła uczenia się (Jarosław Kordziński).
-
Zamiast wychowania (Jesper Juul): „Dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”.
-
Gdybym mógł z wami rozmawiać... (Dietmar Zoll) – autentyczny pamiętnik i korespondencja autysty.
Nowości listopad-grudzień 2017 (działo się!)
Przyroda i społeczeństwo:
-
Prawo karne przyszłości (K. Mamak): Co robić z przestępstwami sztucznej inteligencji? Czy wolno udoskonalać genotyp? Więzienia na Marsie? Odpowiedzialność karna przeszczepionego mózgu? - i wiele innych pytań, bardziej etycznych niż prawnych, bynajmniej nie SF : to już się dzieje!
-
Gdy życie prawie wymarło (Benton, M): był taki okres w historii Ziemi, gdy znikło 90% wszystkich ówczesnych gatunków
-
Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski (G.Gierliński i inni): żaby są piękne!
-
Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg (prof. Vetulani w rozmowie z M. Mazurek)
Rysunek i fotografia:
-
Rysowanie postaci ludzkiej (B. Barrington)
-
Sztuka rysowania (pr.zb.)
-
W plener! Wszystko o fotografii krajobrazowej (pr.zb.)
-
Fotografia bez tajemnic (B. Peterson)
Komiksy:
-
Zamek – adaptacja klasycznej powieści F. Kafki; D. Miarrowitz
-
Powrócisz tu (K. Chyżewska) –Polka z Niemiec studiuje w Krakowie
-
Za furtką (D. Węcławek, K. Danek) – furtka parku, cmentarza i pamięci
-
Nieumarły las (T. Samojlik i A. Wajrak) – mogłoby być w dziale „Przyroda”
-
Bezdomne Wampiry o zmroku (T. Baranowski) – klasyka polskiego komiksu
-
To ona zaczęła! (Cazenove i Williams) - kolejny tom Sisters
-
Zdradzona czarodziejka (Rosiński i Van Hamme) – dwie historie o Thorgalu, najwcześniej opublikowane ; mamy też kilka innych
Fantastyka, historyczne, przygodowe:
-
Biały teatr panny Nehemias (Z. Orlińska) i Skutki uboczne eliksiru miłości (D. Combrzyńska-Nogala) łaczy miejsce i czas akcji: Polska, lata 80. XX w.
-
Fangirl (R. Rainbow) – romans
-
16:10 do Bergamo (P. Rowicki) – tym autobusem Lidka wyrusza na poszukiwanie matki
-
Osobliwy dom pani Peregrine (R. Riggs) : thriller i fatastyka; niedawno sfilmowane
-
Slumdog. Milioner z ulicy (V. Swarup) – film według tej powieści w 2009 r. zdobył 8 Oskarów. Indie. Wojny gangów. Szczęście i pech.
-
Trylogia czasu K. Gier, na razie dwie części: Czerwień rubinu i Błękit szafiru. Pozornie przeciętna nastolatka dowiaduje się, że może podróżować w czasie.
Kontynuacje serii, klasyka:
-
H. P. Lovecraft: najważniejsze opowiadania klasyka grozy, zebrane w tomach Zew Cthulhu, Zgroza w Dunwitch i Przyszła na Sarnath zagłada
-
Uzupełniamy Lema: tym razem Solaris, Cyberiada i Powrót z gwiazd
-
Czarnoksiężnik z Archipelagu (U. LeGuin): przyzwoita biblioteka nie może nie oferować Ziemiomorza
-
5 sekund do IO. Rebeliantka (M. Warda) – dalszy ciąg thrillera SF o świecie zawodowych graczy komputerowych.
-
Obława, 3. część Niepowszednich Z. Drzewieckiej
-
Kolejne opowieści ze świata Dawcy L. Lowry: Posłaniec, Syn i Skrawki błękitu
-
Apollo i boskie próby R. Riordana: Ukryta wyrocznia i Mroczna przepowiednia
Dla nauczycieli i rodziców
-
Nie wypisuję wszystkiego, bo sporo tego doszło. Tylko hasła: trudności wychowawcze (Rogers, Roeyr, Nalaskowski); inteligencja emocjonalna (Goleman, Taracha); autyzm i ZA – poradniki dla rodziców. No i klasyka- Korczak.
Nowości październik 2017
Prawo
-
Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. (Anna Maria Wesołowska)
Informatyka, gry komputerowe:
-
JavaScript. Przewodnik dla absolutnie początkujących (K.Chinnathambi)
-
C++. Przewodnik dla początkujących (A. Allain)
-
Budowa serwerów Minecraft (M.Ostrowski)
-
Minecraft. Niewiarygodna historia Markusa "Notcha" Perssona...- czyli jak wymyślono Minecraft (D.Goldberg, L.Larsson)
-
Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa. - poradnik dla nauczycieli: jak wykorzystać Minecraft na lekcjach (K. Czekaj-Kotynia, B. Dmowski)
Komiksy:
-
Będzie zabawa (Cazenove i William) – 2. część serii Sisters
-
Manga. Podręcznik rysowania. (S. Leong)
Fantastyka, historyczne, młodzieżowe:
-
Szóstka wron oraz Królestwo kanciarzy (L.Bardugo) – fantastyka, przygoda
-
Hopeless (C.Hoover) - romans
-
Jasne dni, ciemne dni (K. Ryrych) – romans, problemy nastolatków
-
Królowa (E.Cherezińska) – dalsze dzieje bohaterów Hardej. Początek XI w.
Inne
-
Heidegger i hipopotam idą do nieba (T.Cathcart, D.Klein) - rozważania o pojęciu śmierci, wyobrażeniach życia pozagrobowego, wieczności, z historia filozofii w tle.
-
Historia filmu (R.Syska, J. Wojnicka)
-
Fotografia cyfrowa. Profesjonalne techniki fotografii cyfrowej. – niemal kompletny poradnik, dla początkujących i zaawansowanych
Nowości wrzesień 2017(wybór):
Najnowsze
-
Gwiezdne wojny –sztuka z odległej galaktyki (grafika w Gwiezdnych Wojnach: projektowanie postaci, współpraca grafików z reżyserem, plakaty, dzieła inspirowane sagą)
-
Photoshop praktyczny : kompletny przewodnik (edycja 2017) -dla tych, którzy zajmują się grafiką komputerową
-
Wojownicy t. 5: Niebezpieczna ścieżka (Erin Hunter) –dla fanów serii
Psychologia:
-
Chcę być kimś! cz. 2 (Michał Zawadka)
-
O doprowadzaniu spraw do szczęśliwego końca: Myślenie strategiczne (Vincent Harris)
Informatyka:
-
Modelarstwo i robotyka
-
Python na start! Programowanie dla nastolatków
-
Scratch bez tajemnic. Programowanie gier od podstaw.
-
Programowanie dla początkujących
-
Zabawa w programowanie. Język C dla nastolatków
-
Twórz własne gry komputerowe w Pythonie
-
Photoshop praktyczny (patrz wyżej)
Język i media
-
500 zdań polskich (Jerzy Bralczyk)
-
Język na sprzedaż czyli o tym, jak język służy reklamie i jak reklama używa języka (J. Bralczyk)
-
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (Steven King)
Komiksy:
-
Apokalipsa świętego Jana (tak, w komiksie!!)
-
Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust
-
Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych (to raczej książka graficzna niz komiks – piękna!)
-
Wszystko gra (seria Sisters)
Fantastyka:
-
Ostrze zdrajcy
-
Pan Lodowego Ogrodu t. 4 (Grzędowicz)
-
Dom Hadesa (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)
-
Krew Olimpu (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)
-
Las tajemnic ; Cisza przed burzą (Wojownicy t. 3 i 4; Erin Hunter)
-
Mitologia nordycka (Neil Gaiman)
Młodzieżowa
-
Czworo i kości (K. Szymeczko)
-
Syn złodziejki (G. Bąkiewicz)
-
Tylko dla twoich oczu (K. Ryrych)
-
Życie na podglądzie (Len Vlahos)
Inne
-
Historia polityczna Polski 1989-2015 (A. Dudek)
-
Seria Laboratorium w szufladzie: Chemia, Fizyka, Matematyka
-
Podróże z Herodotem (R. Kapuściński)
-
Tajemnica Siedmiu Zegarów (A. Christie)
Aktualizacja: 09 kwietnia 2022, 15:53