Warto wiedzieć
Biblioteki publiczne
Sytuacja w bibliotekach publicznych zależy od lokalnych warunków; będzie się też zmieniać z rozwojem sytuacji epidemicznej. Warto sprawdzać online.
Online są dostępne katalogi warszawskich i podwarszawskich bibliotek; można zdalnie zamawiać, rezerwować, przedłużać.
Warszawskie biblioteki publiczne są zorganizowane dzielnicami. Zatem, kto się zapisał na Mokotowie, może korzystać ze wszystkich placówek w tej dzielnicy, ale już do wypożyczalni przy Nowosieleckiej, należącej do Śródmieścia, trzeba zapisać się oddzielnie. Można być zapisanym w kilku dzielnicach.
Strona Biblioteki Publicznej dz. Mokotów: bpmokotow.waw.pl
Legalnie online
Przypominam niektóre adresy, z których można legalnie i bezpłatnie pobierać ebooki:
* wolnelektury.pl (pdf, mobi,epub, audio)
* lektury.gov.pl
* polona.pl (m.in. książki zabytkowe, rękopisy, grafika)
* gutenberg.org (dla książek obcojęzycznych; polskich jest niewiele).
Te witryny oferują teksty z domeny publicznej, a więc głównie pozycje starsze. Z literatury XX i XXI wieku, wciąż chronionej prawami autorskimi, będzie tylko to, co ich właściciele zgodzili się udostępnić.
* niektóre e-księgarnie, m. in. woblink.pl, legimi.pl część oferty udostępniają za darmo. Są to głównie książki z domeny publicznej oraz publikacje sponsorowane.
Nowszą literaturę w dużym wyborze można pozyskać z witryny legimi.pl; bezpłatne kody dostępu oferują biblioteki publiczne, ale 1) trzeba się wcześniej do biblioteki zapisać, 2) oferta kodów jest ograniczona - proszę na witrynie swojej dzielnicowej biblioteki sprawdzić, na jakich zasadach odbywa się dystrybucja.
Płatny abonament na Legimi.pl to 40 zł/miesiąc bez limitu, z całej oferty, lub 7 zł/300 stron. Do wykorzystania 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
Polona.pl
Zachęcam do odwiedzin serwisu Polona, czyli Biblioteki Narodowej online. O ile lektury wygodniej pobiera się z wolnelektury.pl, to na Polonie znajdziecie bogactwo materiałów graficznych, zabawną aplikację do tworzenia ciekawego liternictwa, pdf-y najcenniejszych manuskryptów i wiele innych ciekawostek. Polona zapowiada też udostępnienie wkrótce niektórych dzieł autorów bardziej współczesnych, chronionych prawem autorskim. m.in. Stanisława Lema (Biblioteka Narodowa zakupiła prawo publikacji)
Aktualizacja: 28 sierpnia 2021, 00:18