Co robi meteorolog?
Dziś odbyło się pierwsze z cyklu spotkań prezentujących różne nieoczywiste ścieżki kariery zawodowej. O swoim zawodzie opowiadał uczniom klas trzecich mgr inż. Michał Kowalewski, meteorolog terenowy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Praca meteorologa bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Skrzynki pomiarowe nie są już wypełnione termometrami, higroskopami i inną aparaturą pomiarową: znajdziemy w nich jeden czujnik, przekazujący na bieżąco pomiary do systemu informatycznego. Dane, które niegdyś synoptyk próbował zinterpretować na podstawie swojej wiedzy i intuicji, obecnie przeliczają komputery o dużej mocy posługując się skomplikowanymi modelami matematycznymi.
Te modele jednak ktoś musi napisać. Istotą pracy meteorologa- badacza (fizyka atmosfery, hydrologa, klimatologa) jest nadal chęć zrozumienia złożonych zjawisk i procesów decydujących o zmianach pogody i klimatu. Niemniej ważne są praktyczne zastosowania tak zdobytej wiedzy, bo zależy od nich bezpieczeństwo transportu na morzu, lądzie i w powietrzu, bezpieczeństwo hydrologiczne i powodziowe. Wreszcie – stoimy przed wyzwaniem, jakim są wyjątkowo szybko zachodzące zmiany klimatu. Pracy w tym zawodzie jest więc pod dostatkiem i warto taką ścieżkę kariery rozważyć! Zwłaszcza, że jest to praca ciekawa, o czym można było przekonać się słuchając wykładu pana Kowalewskiego
Konferencje przygotowania zawodowego dla uczniów kl. 3. planujemy mniej więcej raz w miesiącu. Organizacją cyklu zajmuje się p. Beata Młot.
Poniżej kilka zdjęć z konferencji.