CLVI Liceum
Ogólnokształcące Integracyjne
Przy Łazienkach Królewskich w Warszawie
Zdjęcie tła 1
Zdjęcie tła 2
Zdjęcie tła 3
Zdjęcie tła 4
« Powrót do Biblioteka

Nowości

 

Nowości wrzesień 2020

Dostaliśmy pewną liczbę darów, głównie klasyki: m.in.

· „Bunt mas” J. Ortegi Y Gasseta

· „Normy moralne” Marii Ossowskiej (tego jeszcze nie ma w katalogu, ale wkrótce wprowadzę)

· „Ojca Goriot: H. Balzaca

· „Klub Pickwicka” Ch. Dickensa

· „Komu bije dzwon” E. Hemingwaya

· parę rzeczy współczesnych, np. „Skrzydła” Karoliny Fedyk, „Tylko gdy pada deszcz” Joanny Jagiełło

· oraz zestaw poradników dotyczących problemu agresji rówieśniczej, w tym skierowane do uczniów i do rodziców.

· zestaw „readers”, ponad 30 tytułów – oprócz dużego zestawu będącego w dyspozycji nauczycieli jęz. angielskiego.

Zakupy w czasie kwarantanny były nieduże i zorientowane głównie na dydaktykę, np. słowniki czy zestaw podręczników dla kl. 2 (przypominam – podręczniki wypożyczamy uczniom tylko w absolutnie wyjątkowych sytuacjach i na krótko; zestaw biblioteczny służy do korzystania na miejscu!). Ale parę rzeczy do czytania też:

· w związku z rokiem Leopolda Tyrmanda jego najsławniejszą powieść warszawską „Zły”, a także wybór eseistyki – „Alfabet Tyrmanda”

· uzupełnienie serii: kolejny tom „Genialnej przyjaciółki” Eleny Ferrante: „Historia nowego nazwiska”

· poradnik Carol Dweck „Nowa psychologia sukcesu” + warto skorzystać!

Nowości marzec 2020

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do weryfikacji wszystkich planów. Wiadomo już, że nie będzie zakupów w kwietniu ani wybierania okazji na majowych Targach Książki, bo niestety zostały odwołane.

Po feriach, a przed wybuchem epidemii, dokonaliśmy dwóch dużych zakupów. Pierwszy to zestaw 72 tytułów tzw. „readers”, angielskich książek (na ogół silnie uproszczonych wersji klasyki literatury) przeznaczonych do nauki angielskiego. Formalnie należą one do biblioteki, ale praktycznie będą się znajdować w pracowni języka angielskiego, więc nie uwzględniam ich w publikowanym katalogu.

Drugi zakup (41 pozycji) to głównie realizacja zamówień:

- uzupełnienia klasyki: Szekspir (komedie, mniej znane tragedie) w tłumaczeniach Barańczaka i Słomczyńskiego, a także w oryginale. Z XX w. Bohumil Hrabal (Miasteczko, w którym czas się zatrzymał) Umberto Eco (Imię róży)

- uzupełnienia polskiej literatury XX w.: Edward Stachura (Siekierezada, opowiadania i wiersze) oraz XXI w: Jakub Żulczyk Zmorojewo, Jakub Małecki Horyzont, Wojciech Kuczok Gnój

- współczesny polski reportaż: Mariusz Szczygieł (Gottland, Zrób sobie raj – Czechy i Czesi; Nie ma), Wojciech Jagielski (Modlitwa o deszcz – Afganistan), Mirosław Tryczyk (Drzazga – rodzinne problemy z historią)

- eseistyka literacka i teoria literatury: Ryszard Koziołek Dobrze się myśli literaturą i Wiele tytułów

- literatura popularnonaukowa: Tomasza Ulanowskiego O powstawaniu Polaków; Łukasza Lamży Światy równoległe – o pseudonauce; historia świata w ujęciu innym niż zwykle: Jedwabne szlaki Petera Frankopana. Ponadto dwie pozycje dotyczące zdrowia: Zdrowy kręgosłup i Jelita wiedzą lepiej.

- w związku z Rokiem Jana Pawła II: Elementarz etyczny Karola Wojtyły i album Jan Paweł II. Kronika życia i pontyfikatu A. Nowaka

- na półkę nauczycielską, ale polecam wszystkim (zwłaszcza Rodzicom): Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku Mikołaja Marceli

- coś do poczytania: Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante (dalsze tomy na pewno dokupimy!) i dwa tomy Kroniki Braci Wendy Alec (Upadek Lucyfera i Pierwszy sąd). Bardzo ciekawy jest Chrapiący ptak Berndta Heinricha – historia życia jego ojca, niemieckiego naukowca-amatora, właściciela majątku ziemskiego na Kaszubach

- i na koniec komiksy: Hellboy Mike Mingoli; kolejny tom autobiografii Riada Sattouf Arab przyszłości oraz (na żądanie Filipa K.) Biblia dla Minecraftersów.

Z wprowadzonych w międzyczasie darów szczególnie polecam:

- piękny album Przyroda Warszawy

- zabytkową edycję Inteligencji kwiatów Maurycego Maeterlincka z 1928 (ale tylko na miejscu, nie wypożyczę!)

- powieści Iris Murdoch Sen Brunona i Mikaela Ollivera E-den, a także Carte blanche Jacka Lusińskiego (może pamiętacie film o tracącym wzrok nauczycielu, z Andrzejem Chyrą); wreszcie Alchemik, dla amatorów Paula Coelho

- dwie książki Szymona Hołowni; może warto przeczytać przed wyborami prezydenckimi: Bóg, kasa i rocn'n'roll (wspólnie z Marcinem Prokopem) oraz Bóg. Życie i twórczość.

Nowości styczeń 2019

Jak pewnie zauważyliście, z biblioteki znikła sterta podręczników pogimnazjalnych, co pozwoliło zakończyć porządkowanie i reorganizację wypożyczalni. Mam nadzieję, że stworzony teraz układ księgozbioru przetrwa kilka lat – jest w nim zostawiona przestrzeń na nowe zakupy.

 

A co przybyło na półkach?

1 września katalog książek liczył 5513 pozycji, obecnie (20 stycznia) liczy 5629. I tradycyjnie na stoliku obok leży stertka darów do wprowadzenia...

Wśród nowych pozycji znalazły się m. in:

 • * książki Olgi Tokarczuk – kilka tytułów mieliśmy i przed Noblem, teraz mamy wszystkie;
 • * pokłosie międzyszkolnych konkursów poświęconych Stanisławowi Moniuszce (powieść biograficzna) i Gustawowi Herling-Grudzińskiemu: książki jego autorstwa „Caravaggio- światło i cień” oraz „Paryż – miasto zmęczenia”, ale też książki innych autorów: „Gułag” Anne Appelbaum, „Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego, „Dziennik” Anny Frank.
 • * na Targach Książki w Krakowie w październiku wypatrzyłam kilka okazji do kupienia komiksów. Między innymi:

 – 1. tom 2. serii Jojo’s Bizarre Adventures: „Battle Tendency” (po angielsku, polskie tłumaczenia nie są jeszcze dostępne)

 – 3. część przygód Ivana Kotowicza „Trumna Chłysta”;

 – 3. i 4. część „Sagi o Ajaksie i Axisie” Pau;

 – moja ulubiona „Długa historia” Anny Kaczmarczyk;

 – oraz reportersko-przygodowe „Wędrówka przez Morze Czerwone” i „Arab przyszłości”;

 • * udało się też zrealizować zamówienie na „coś o mitologii Słowian” („Magiczne zawody” Witolda Vargasa oraz „Mitologia Słowian” Aleksandra Gieysztora, „Mitologia słowiańska” Bobrowskiego).
 • * w miarę pytań, potrzeb i okazji uzupełniamy klasykę literatury. W ciągu ostatnich miesięcy m.in. Horacjusz (wybór wierszy), „Anna Karenina” oraz „Wojna i pokój” Tołstoja, „Tajny agent” Conrada, Balzac, Mann, James, Reymont („Ziemia obiecana”, bo „Chłopów” mieliśmy wcześniej).
 • * nareszcie udało mi się kupić „Źródło Mamerkusa” Leszka Białego – jedna z najlepszych powieści historycznych, jakie czytałam.
 • * A z lżejszych rzeczy współczesnych autorów:

 – „Martwy sezon” Anety Jadowskiej (seria „Garstka z Ustki”),

 – „Dobry omen” Pratchetta i Gaimana;

 – „Chciwość” Marca Ellsberga;

 – 4. część „Historii bez cenzury” Wojciecha Drewniaka;

 – na wprowadzenie czekają m.in. książki Iris Murdoch, Paulo Coehllo i Camilli Lacksberg – będą jeszcze przed feriami.

Nowości wrzesień 2019

Przez pół roku nie zamieszczałam informacji o nowościach nie dlatego, że ich nie było, tylko wręcz przeciwnie... było co robić. Teraz też na stoliku mam spory stosik darów do skatalogowania. Toteż bardzo przepraszam PT Czytelniczki i Czytelników: porządna informacja on-line wkrótce, jak już się z tym stosikiem wyrobię, a tak w ogóle to do biblioteki zapraszam w realu, nowości są wystawione.

PS: z rzeczy, o które dopytywaliście, a których wiosną brakowało: są repetytoria maturalne, uzupełniłam zagubione tomy „Wiedźmina”, dokupiliśmy też książek po angielsku.

Nowości styczeń/luty 2019

Nowy rok, nowe zakupy. Tym razem głównie realizacja zamówień.

* Krucjaty: temat z ankiety wypełnianej prze uczniów, zrealizowany nowościami : Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą Th. Asbridge i Antiochia 1098. Cud pierwszej krucjaty M. Pielesza.

* kontynuując tematykę średniowieczną : Opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu (w opracowaniu R.L. Greena) oraz klasyka literatury przełomu Średniowiecza i Renesansu: Boska Komedia Dantego w trzech różnych tłumaczeniach, Dekameron Bocaccia i Książę Machiavellego (w dwóch wersjach).

* Żeby nabyć zamawianego Króla Leara Shakespeara musiałam kupić zbiorcze wydanie najważniejszych dzieł mistrza (m.in. Juliusz Cezar, Koriolan, Ryszard III). Można porównać tłumaczenia Barańczaka i Słomczyńskiego.

* Książkę Stan Lee. Człowiek – Marvel kupiłam na zamówienie anonimowe, za zestaw przygodowych powieści Cussslera (Piąty kodeks Majów, Złoto cara, Burza nad Hawaną, Oko niebios) odpowiada Maks, a za Cudzoziemca w Olondrii (S.Samantar) - Łukasz.

* W kwietniu klasy medialne wychodzą na spotkanie autorskie z p. Małgorzatą Piekarską. Mamy dwie jej książki: Czucie i wiara – agencja detektywistyczna śledzi warszawskie upiory - oraz Krótki kurs dziennikarstwa dla samouków.

* 2019 to rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Inny świat mamy od dawna, nowość to Wędrowiec cmentarny.

* Fizyka jest ciekawa, zajrzyjcie do książki Czy Wielki Wybuch był głośny? JP. Lasoty i K. Głowackiej. Jest też piekna - album Wszędzie fizyka K. Królasa i Z. Ingolta to fotografie zjawisk fizycznych, które rzadko zauważamy, choć często widzimy.

Na stoliku mam spory stosik darów do skatalogowania. To w większości książki dla nauczycieli (psychologia i dydaktyka), ale...

* poradnik Każdy może dobrze pisać wypracowania J. Kowalik adresowany jest do uczniów;

* Elementarz brydża M. Wójcickiego i J. Pomianowskiego to samouczek dla wszystkich aktywnych od lat 10 do 100

 

Nowości październik - grudzień 2018

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa mamy zrealizowany. 15.000 zł wydane, 769 książek papierowych i 11 audiobooków albo na półkach, albo u czytelników. Wszystkiego wymienić się nie da, zapraszam do przeglądania katalogu (http://lo156.pl/pages/katalog). I oczywiście zapraszam do biblioteki.

Ostatni zakup objął 67 książek, w tym trzy większe zestawy:

·polskiej poezji współczesnej (Różewicz, Barańczak, Zagajewski, Hartwig, Kaczmarski, Podsiadło, Świetlik, Tkaczyszyn-Dycki)

·książek po angielsku (Pirate Cusslera, Player One Cline’a, The Handmaids Tale, Harry Potter i kilka innych)  

·komiksu historycznego – m.in. trzytomowy Berlin Lutesa oraz jubileuszowy tom różnych polskich autorów, 100 na 100,  poświecony odzyskaniu niepodległości

NPRCz to nie wszystkie zakupy w tym czasie. Uzupełniliśmy podręczniki dla liceum (zapasowy komplet w bibliotece). Ponadto dzięki dotacji uzyskanej przez nauczycieli historii mogliśmy dokupić parę nowości z tej dziedziny:

·Atlasy: historyczny dla liceum i wiedzy o społeczeństwie dla liceum (będą udostępniane na lekcjach) oraz Atlas historii świata dostępny w bibliotece

·Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego – piękny album, łączący teksty piosenek, obrazy będące ich inspiracją i refleksje historyków sztuki.

·Dzieje Żydów polskich Beaty Jankowiak-Konik i Marzeny Wieczorek – monumentalne opracowanie, do którego szczególnie warto zajrzeć przed lub po wycieczce na wystawę Polin

·2 miliony za Grunwald Joanny Jodełek – sensacja historyczna: zbeletryzowana historia uratowania obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” w czasie II wojny światowej

·Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn Jerzego Bessali. Tomy 1 (Starożytne cywilizacje azjatyckie i amerykańskie) i V (Od romantyzmu do ponowoczesności)

·Turniej cieni Elżbiety Cherezińskiej

Nowości lipiec-wrzesień 2018

Realizację dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (15.000 zł, do wydania na nowości książkowe) rozpoczęliśmy w czasie wakacji. Do dziś (27 IX) wydaliśmy ok. 75% tej kwoty. W czerwcu otrzymaliśmy też pewną liczbę darów. Od czasu ostatniej informacji biblioteka wzbogaciła się o 647 książek, ponad 500 nowych tytułów!!! Kolejny zakup (61 tytułów, 105 książek) już w drodze.

Wyliczyć tego wszystkiego tutaj nie sposób. Wspomnę tylko o najważniejszych zjawiskach:

Zamówienia czytelników

Kto z uczniów czy nauczycieli zadał sobie wysiłek wskazania, co chciałby znaleźć w bibliotece szkolnej, będzie miał powód do radości. Tylko nielicznych pozycji nie udało się zakupić (wyczerpane lub niespełniające założeń Programu). Zapraszam! I przypominam: można jeszcze zgłaszać swoje pomysły, ale to ostatnia chwila!

Audiobooki

Zaczęliśmy budować kolekcję audiobooków, a przy okazji postanowiłam odświeżyć i skatalogować biblioteczne multimedia. Dalsze informacje na ten temat wkrótce.

Kolekcja literatury iberoamerykańskiej

Idąc za sugestią p. Pawęckiej zaczęliśmy tworzyć kolekcję literatury krajów hiszpańskojęzycznych (głównie amerykańskiej). Książki te nie są wydzielone w osobny dział, ale są oznaczone czerwono-żółto-czerwoną nalepką u góry – łatwo je rozpoznać.

Po angielsku

Znacznie rozbudowujemy kolekcję książek w języku angielskim. Nie są to tzw. „readers”, czyli wersje uproszczone (te są dostępne w pracowni jęz. angielskiego), tylko normalne, oryginalne wydania. I to nie tylko klasyka, ale też Doctor No Flemminga, Assasins Creed, Goosbumps, czy Diary of Wimpy Kid, (Dziennik Cwaniaczka; na te ostatnie jeszcze czekamy). Mamy też angielskie audiobooki.

Komiksy

Powtarzały się prośby o mangę. Kilka tytułów już jest, więcej będzie dokupione. Sprowadziłam też parę książek o mandze i poradników rysowania. Poza tym zapraszam do komiksu historycznego (np. Wit Stwosz), reporterskiego (Kroniki Birmańskie, Zakładnik), popularnonaukowego (np. Mikroprocesory opowiedziane mangą)... no i do przygód superbohaterów też (Batman, Kasta Metabaronów).

Nowości maj/początek czerwca

Ze względu na zakwalifikowanie do dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czekamy z większymi zakupami na „uruchomienie” tych pieniędzy (15.000, wyłącznie na nowości!!!) Dlatego zakupy w maju były niewielkie: 10 książek w języku angielskim oraz realizacja projektu „Książki Marzeń” (Kasia 3d, Agnieszka, Julka i Martyna 2c: zakup za 300 zł książek wskazanych przez uczniów w przeprowadzonych wcześniej ankietach. Budżetu wystarczyło na 13 książek; pozostałe zamawiane pozycje dokupimy z pieniędzy NPRCz)

Serie

* After. Płomień pod moją skórą (Anna Todd). Ewentualne dokupienie kolejnych tomów zależy od wykorzystania tego pierwszego.

* Odcięci od świata (Laybourne, Emma) – pierwszy tom serii Monument 14; postapokalipsa

* Wyspa potępionych (Melissa de la Cruz) – pierwszy tom serii Następcy; przygodowe fantasy, ale w tle fatalne skutki prostackiej inżynierii społecznej

* Fałszywy książę (Jennifer Nielsen) – pierwszy tom Trylogii władzy; zapowiada się bardzo interesująco

Romans

* Love, Rosie (Cecelia Ahern)

* Papierowe miasta i Szukając Alaski (John Green) – Gwiazd naszych wina już mamy

* Zostań, jeśli kochasz (Gayle Forman)

Horror/ thriller

* To (Stephen King) – wyjaśnienia zbędne

* Pokój (Emma Donoghue) – kobieta i jej synek przez lata więzieni w podmiejskiej willi; literacka wersja autentycznych wydarzeń

Literatura faktu i historia alternatywna

* Vaterland (Robert Harris) – a gdyby II wojna potoczyła się inaczej?

* Topowa dycha – Zbiór ciekawostek prezentowanych wcześniej na You Tube przez Artura Filipowicza. Rodzi się nowa forma literacka.

* Kokaina (Barbara Rosiek) – dalsze wynurzenia autorki Pamiętnika narkomanki

* Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler (Jack Mayer) –prawdziwa historia o tym, jak cztery nastolatki i nauczyciel historii z prowincjonalnej szkoły w Ameryce odkryły dla świata polską bohaterkę i jak zmieniło to ich życie. Dar p. DJM

* Dlaczego kochamy piłkę (T. Wołek) i Messi (L. Ciaoli) – dary K. J.

Inne

* Mistrz Pu-Pu (Hideyuki, Niki) oraz Konparuya Gomez (Naka Saijo) – książki nagrodzone Japan Fantasy Award; dar wydawnictwa Hanami

Po angielsku

* Harry Potter and the Philosophers Stone (Hufflepuff edition) – J.K. Rowling, oczywiście; edycja specjalna w kolorach czterech Domów

* a poza tym klasyka angielska i amerykańska w edycjach Wordsworth Classics i Penguin Classics: Arthur Conan Doyle, Ch. Dickens (Ghost Stories i Oliver Twist), Joseph Conrad (Secret Agent), J. London, H.G. Wells, F. S. Fitzgerald (The Great Gatsby), N. Hawthorne, Ch. Bronte (Jane Eyre). Do biblioteki kupujemy wersje kompletne; edycje uproszczone, tzw. “readersy” są w pracowni jęz. angielskiego.

Nowości marzec/ kwiecień 2018

Serie

 • Władca Pierścieni J.RR Tolkiena (Bractwo Pierścienia, Dwie wieże Powrót Króla)w mniej znanym tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego  – klasyczne tłumaczenie M. Skibniewskiej już mamy

 • Zresetowana i Rozdarta (Terry, Teri) – czy chciał(a)byś rozpocząć nowe życie ze zresetowaną pamięcią?

 • Upadli (Kate, Laureen) tomy 1. i 5. (Przebaczenie)

 • Zieleń szmaragdu (Gier, Kerstin) – ostatni tom Trylogii czasu

 • Kostuny  i Dysk przeznaczenia czyli 2.i 3. tom trylogii Nethergrim (Jobin, Matthew)

 • Losing Hope (Hoover, Colleen) – uzupełnienie do Hopeless

 • Trylogia Elżbiety Cherezińskiej: Korona śniegu i krwi, Niewidzialna korona iPłomienna korona – zjednoczenie Polski po rozbiciu dzielnicowym w wersji realizmu magicznego

Poradniki i popularyzacja nauki

 • Bóg jest młody – wywiad-rzeka z papieżem Franciszkiem

 • Czarne dziury (Hawking, Stephen i Shukman, David) – Krótką historię czasu już mamy

 • Co w mowie piszczy (Kłosińska, Katarzyna) – porady językowe radiowej „Trójki”

 • Encyklopedia zdrowia rodziny – podstawy fizjologii, higiena i pierwsza pomoc: 2000 porad

 • Quilling. Cuda z papieru (Tołłoczko, Joanna)

 • Zrób z papieru – quilling, origami i inne techniki

 • Google – do czego go użyć i na co uważać

 • Korzenie Siekierek. Historia pisana losami rodzin – dla miłośników naszej małej ojczyzny: historie prawdziwe i znakomite zdjęcia

Nie tylko dla nauczycieli

Książki sugerowane przez dr. Kaczmarczyka w trakcie wykładu dla nauczycieli. M.in. o tym, jak kształtuje nas genetyka, ile w nas z małpoluda i dlaczego umiemy mówić.

 

 • Pchły, plotki a ewolucja języka oraz Nowa historia ewolucji człowieka (Dunbar, Robin)

 • Każdy inny (Harris, Judith Ruth)

 • Geny i edukacja (Asbury, Kathryn; Plomin, Richard)

 • Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy (Bauer, Joachim)

 • Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem (Schulte-Markwort, Michael)

Komiks

 • Maus (Spiegelman, Art) – kontrowersyjny, lecz bardzo ważny komiks o Holokauście

Inne

 • Never Never (Hoover, Colleen; Fisher, Tarryn) – dla fanek autorki

 • Musisz to komuś powiedzieć (Ciwoniuk, Barbara) – czym się może skończyć wyjazd na letni obóz naukowy

 • Październikowa kraina (Bradbury, Roy) – opowiadania grozy autorstwa klasyka SF

 • Król cieni (de Castro, Eve) – dwór Ludwika XIV, „Króla Słońce’

 • Kobieta w oknie (Finn, A.J.) -thriller

 • Jedyny i niepowtarzalny Ivan (Applegate, Katherine) – o gorylu-artyście, dwóch słonicach, psie i dziewczynce

 • Hel 3 (Grzędowicz, Jarosław) – nazwisko autora jest dobrze znane miłośnikom fantastyki

Nowości styczeń/luty 2018

Warszawski informator „Technika i Szkoły Branżowe I stopnia” na 2018 r.

Sprawy i problemy nastolatków.

 • Kolorowy szalik (Barbara Kosmowska).

 • Puszka (Barbara Kosmowska).

 • Jagodowe niebo (Katarzyna Ziemnicka).

Fantasy, science fiction.

 • Księga Portali (Laura Galleo).

 • Otchłanny (Matthew Jobin) – pierwszy tom serii Nethergrim.

 • Wizja lokalna (Stanisław Lem) – klasyka SF.

 • Sześć światów Hain (Ursula LeGuin) – klasyka SF.

 • Sezon burz (Andrzej Sapkowski) – ósmy, uzupełniający tom Wiedźmina.

Kryminał, thriller.

 • Trup na plaży i inne sekrety rodzinne (Aneta Jadowska) – trup niezbyt sympatyczny, cała reszta i owszem. Kto lubi Christie lub Chmielewską, nie zawiedzie się.

 • Dzikie królestwo (Gin Philips) – noc, Zoo i uzbrojony szaleniec.

 • Blackout (Marc Elsberg) – a jeśli zgaśnie światło? wszędzie! –przecież to możliwe...

 • Zero (Marc Elsberg) – podobnie jak Blackout: thriller, który oby się nie zdarzył, bo może! Internet nie zapomina.

 • Portret Doriana Graya (Oscar Wilde) – klasyka gatunku.

 • Koralina (Neil Gaiman) – właściwie już klasyka.

 • Łańcuch pokarmowy (Wiktor Noczkin) – S.T.A.L.K.E.R.

Komiks.

 • Tymek i Mistrz. Tom 2 (Rafał;Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak).

 • Między Ziemią a światłem; Gwiezdne dziecko; Aaricia (Grzegorz Rosiński i Jean Van Hamme) – Thorgall, oczywiście; egzemplarze używane, ale jeśli będzie zainteresowanie dokupimy nowe.

Popularnonaukowe i poradniki.

 • Jak założyć stronę internetową – kompletny poradnik, e-book (pdf). Dostępny tylko w bibliotece i sali internetowej.

 • The ultimate networking handbook – po polsku, wbrew pozorom; papierowy. Komputerowe sieci domowe – jak poprawić odbiór WiFi, streamownie, tworzenie systemu alarmowego itd, itp.

 • Fizjologia człowieka – dla zainteresowanych biologią lub myślących o medycynie w przyszłości.

 • Pierwsza pomoc. Ilustrowany poradnik (Adam Mikołajczak) – każdemu potrzebne.

 • Ratownictwo. Kwalifikowana pierwsza pomoc – poradnik ułożony z myślą o policjantach, strażakach itp, ale te umiejętności mogą się przydać każdemu. Mogą się bardzo przydać!

 • Parki i zieleńce Mokotowa – cudze chwalicie, swego nie znacie?

 • Szkice z powstania styczniowego w Puszczy Kampinoskiej (Jarosław Włodarczyk) – kawałek prawdziwej, gorzkiej i ważnej historii.

 • Biblia młodych – fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu, dobrane z myślą o problemach ludzi młodych, gotowych zmierzyć się z trudnym tekstem: bez uproszczeń i cukierkowatych ilustracji. Słowo wstępne papieża Franciszka.

Dla nauczycieli i rodziców.

 • Zdolne dziecko: pierwsza pomoc (Marcin Braun i Maria Mach) – jak sobie radzić z takim prezentem od losu?.

 • Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały – kolejna pozycja ze znanej serii autorstwa Faber i Mazlish.

 • Szkoła uczenia się (Jarosław Kordziński).

 • Zamiast wychowania (Jesper Juul): „Dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”.

 • Gdybym mógł z wami rozmawiać... (Dietmar Zoll) – autentyczny pamiętnik i korespondencja autysty.

Nowości listopad-grudzień 2017  (działo się!)

Przyroda i społeczeństwo:

 • Prawo karne przyszłości (K. Mamak): Co robić z przestępstwami sztucznej inteligencji? Czy wolno udoskonalać genotyp? Więzienia na Marsie? Odpowiedzialność karna przeszczepionego mózgu? - i wiele innych pytań, bardziej etycznych niż prawnych, bynajmniej nie SF : to już się dzieje!

 • Gdy życie prawie wymarło (Benton, M): był taki okres w historii Ziemi, gdy znikło 90% wszystkich ówczesnych gatunków

 • Ilustrowana encyklopedia płazów i gadów Polski (G.Gierliński i inni): żaby są piękne!

 • Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg (prof. Vetulani w rozmowie z M. Mazurek)

Rysunek i fotografia:

 • Rysowanie postaci ludzkiej (B. Barrington)

 • Sztuka rysowania (pr.zb.)

 • W plener! Wszystko o fotografii krajobrazowej (pr.zb.)

 • Fotografia bez tajemnic (B. Peterson)

Komiksy:

 • Zamek – adaptacja klasycznej powieści F. Kafki; D. Miarrowitz

 • Powrócisz tu (K. Chyżewska) –Polka z Niemiec studiuje w Krakowie

 • Za furtką (D. Węcławek, K. Danek) – furtka parku, cmentarza i pamięci

 • Nieumarły las (T. Samojlik i A. Wajrak) – mogłoby być w dziale „Przyroda”

 • Bezdomne Wampiry o zmroku (T. Baranowski) – klasyka polskiego komiksu

 • To ona zaczęła! (Cazenove i Williams)  - kolejny tom Sisters

 • Zdradzona czarodziejka (Rosiński i Van Hamme) – dwie historie o Thorgalu, najwcześniej opublikowane ; mamy też kilka innych

Fantastyka, historyczne, przygodowe:

 • Biały teatr panny Nehemias (Z. Orlińska) i Skutki uboczne eliksiru miłości (D. Combrzyńska-Nogala) łaczy miejsce i czas akcji: Polska, lata 80. XX w.

 • Fangirl (R. Rainbow) – romans

 • 16:10 do Bergamo (P. Rowicki) – tym autobusem Lidka wyrusza na poszukiwanie matki

 • Osobliwy dom pani Peregrine (R. Riggs) : thriller i fatastyka; niedawno sfilmowane

 • Slumdog. Milioner z ulicy (V. Swarup) – film według tej powieści w 2009 r. zdobył 8 Oskarów. Indie. Wojny gangów. Szczęście i pech.

 • Trylogia czasu K. Gier, na razie dwie części: Czerwień rubinu i Błękit szafiru. Pozornie przeciętna nastolatka dowiaduje się, że może podróżować w czasie.

Kontynuacje serii, klasyka:

 • H. P. Lovecraft: najważniejsze opowiadania klasyka grozy, zebrane w tomach Zew Cthulhu, Zgroza w Dunwitch i Przyszła na Sarnath zagłada

 • Uzupełniamy Lema: tym razem Solaris, Cyberiada i Powrót z gwiazd

 • Czarnoksiężnik z Archipelagu (U. LeGuin): przyzwoita biblioteka nie może nie oferować Ziemiomorza

 • 5 sekund do IO. Rebeliantka (M. Warda) – dalszy ciąg thrillera SF o świecie zawodowych graczy komputerowych.

 • Obława, 3. część Niepowszednich Z. Drzewieckiej

 • Kolejne opowieści ze świata Dawcy L. Lowry: Posłaniec, Syn i Skrawki błękitu

 • Apollo i boskie próby R. Riordana: Ukryta wyrocznia i Mroczna przepowiednia

Dla nauczycieli i rodziców

 • Nie wypisuję wszystkiego, bo sporo tego doszło. Tylko hasła: trudności wychowawcze (Rogers, Roeyr, Nalaskowski); inteligencja emocjonalna (Goleman, Taracha); autyzm i ZA – poradniki dla rodziców. No i klasyka- Korczak.

Nowości październik 2017

Prawo

 • Bezpieczeństwo młodzieży. Poradnik prawny. (Anna Maria Wesołowska)

Informatyka, gry komputerowe:

 • JavaScript. Przewodnik dla absolutnie początkujących (K.Chinnathambi)

 • C++. Przewodnik dla początkujących (A. Allain)

 • Budowa serwerów Minecraft (M.Ostrowski)

 • Minecraft. Niewiarygodna historia Markusa "Notcha" Perssona...- czyli jak wymyślono Minecraft (D.Goldberg, L.Larsson)

 • Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa. - poradnik dla nauczycieli: jak wykorzystać Minecraft na lekcjach (K. Czekaj-Kotynia, B. Dmowski)

Komiksy:

 • Będzie zabawa (Cazenove i William) – 2. część serii Sisters

 • Manga. Podręcznik rysowania. (S. Leong)

Fantastyka, historyczne, młodzieżowe:

 • Szóstka wron oraz Królestwo kanciarzy (L.Bardugo) – fantastyka, przygoda

 • Hopeless (C.Hoover) - romans

 • Jasne dni, ciemne dni (K. Ryrych) – romans, problemy nastolatków

 • Królowa (E.Cherezińska) – dalsze dzieje bohaterów Hardej. Początek XI w.

Inne

 • Heidegger i hipopotam idą do nieba (T.Cathcart, D.Klein) - rozważania o pojęciu śmierci, wyobrażeniach życia pozagrobowego, wieczności, z historia filozofii w tle.

 • Historia filmu (R.Syska, J. Wojnicka)

 • Fotografia cyfrowa. Profesjonalne techniki fotografii cyfrowej. – niemal kompletny poradnik, dla początkujących i zaawansowanych

Nowości wrzesień 2017(wybór):

Najnowsze

 • Gwiezdne wojny –sztuka z odległej galaktyki (grafika w Gwiezdnych Wojnach: projektowanie postaci, współpraca grafików z reżyserem, plakaty, dzieła inspirowane sagą)

 • Photoshop praktyczny : kompletny przewodnik (edycja 2017) -dla tych, którzy zajmują się grafiką komputerową

 • Wojownicy t. 5: Niebezpieczna ścieżka (Erin Hunter) –dla fanów serii

Psychologia:

 • Chcę być kimś! cz. 2 (Michał Zawadka)

 • O doprowadzaniu spraw do szczęśliwego końca: Myślenie strategiczne (Vincent Harris)

Informatyka:

 • Modelarstwo i robotyka

 • Python na start! Programowanie dla nastolatków

 • Scratch bez tajemnic. Programowanie gier od podstaw.

 • Programowanie dla początkujących

 • Zabawa w programowanie. Język C dla nastolatków

 • Twórz własne gry komputerowe w Pythonie

 • Photoshop praktyczny (patrz wyżej)

Język i media

 • 500 zdań polskich (Jerzy Bralczyk)

 • Język na sprzedaż czyli o tym, jak język służy reklamie i jak reklama używa języka (J. Bralczyk)

 • Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika (Steven King)

Komiksy:

 • Apokalipsa świętego Jana (tak, w komiksie!!)

 • Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust

 • Cuda niewidy. Zagadki dla młodszych i starszych (to raczej książka graficzna niz komiks – piękna!)

 • Wszystko gra (seria Sisters)

Fantastyka:

 • Ostrze zdrajcy

 • Pan Lodowego Ogrodu t. 4 (Grzędowicz)

 • Dom Hadesa (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)

 • Krew Olimpu (seria Percy Jackson -Ricka Riordana)

 • Las tajemnic ; Cisza przed burzą (Wojownicy t. 3 i 4; Erin Hunter)

 • Mitologia nordycka (Neil Gaiman)

Młodzieżowa

 • Czworo i kości (K. Szymeczko)

 • Syn złodziejki (G. Bąkiewicz)

 • Tylko dla twoich oczu (K. Ryrych)

 • Życie na podglądzie (Len Vlahos)

Inne

 • Historia polityczna Polski 1989-2015 (A. Dudek)

 • Seria Laboratorium w szufladzie: Chemia, Fizyka, Matematyka

 • Podróże z Herodotem (R. Kapuściński)

 • Tajemnica Siedmiu Zegarów (A. Christie)

Utworzono:  24 września 2017, 17:19
Aktualizacja:  31 sierpnia 2020, 20:03
Wychowanie, jeżeli nie jest wzorem i miłością, nie jest wychowaniem

J.H. Pestalozzi